logo

Bu güne kadar bankalarda olan GSM özellikli POS cihazlarının mülkiyetini mükellefe geçiren yazar kasa pos sistemi şu sıralarda esnafların, muhasebecilerin ve mali müşavirlerin en çok ilgilendiği konular kategorisine giriyor… 1 Ekim 2013’de başlamış olan düzenleme yazarkasa kullanımından birden kopmanın getirebileceği sıkıntıları engellemek için kademeli olarak uygulanacak.

"Yazar kasa pos kimler için zorunludur?" konusunun akılları biraz karıştırdığını ve bazı esnafların eski cihazlarını çöpe atmaları gerekeceğini düşünerek kaygılandığı görülüyor; fakat uygulama şimdilik sadece seyyar EFT-POS cihazı kullanan mükelleflerle yol kenarlarında otopark hizmeti sunan mükellefleri kapsıyor. Bu noktada seyyar pos kullanıcıları için bir istisna söz konusu; yazar kasa kullanmayan ve müşterilerine fatura kesen toptancı esnaflar seyyar cihazlarını kullanmaya devam edebilecek. Böyle bir esnaf perakende satış da yapıyor olsaydı yeni ÖKC sistemine geçmek zorunda kalacaktı; işletmeyi bu durumdan muaf kılan şey perakende faaliyetleri olmaması oluyor.

Elektronik adisyon sistemine sahip bir lokanta işletiyor ve müşterinin hesabını yazarkasa fişiyle beraber masasına göndererek müşterinizden seyyar pos cihazıyla tahsilat yapıyorsanız işletmeniz 01.10.2013 tarihinden itibaren yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanmaya mecbur olan işletmeler sınıfına giriyor. Burada esas olan işletmenin sınırları içinde seyyar pos la tahsilat yapılıyor olması, ayrıntılar durumu değiştirmiyor. Yani adisyon elektronik olsa da olmasa da, yazarkasa fişi sümenle müşterinin masasına gelse de gelmese de siz yeni yazarkasa pos sistemine dahil olmak zorundasınız. Fakat bir konaklama işletmesinin sahibiyseniz ve dışarıdan gelen araçları işletme bünyesindeki otoparka kabul ederek yazarkasayla otopark hizmeti satıyorsanız buna bu şekilde devam edebilirsiniz; yeni sisteme geçme zorunluluğunuz bulunmuyor.

  • Google Plus
  • RSS
  • Facebook
  • Twitter
  • Youtube